A hangvezérlést már tesztelik odafent az NASA Artemis 1 küldetés során, azzal a céllal, hogy a jövőben az űrhajósok támogatására használják.

Mivel az űrutazás egyre inkább összefonódik a kereskedelmi vállalkozásokkal, szinte nem meglepő, hogy a Lockheed Martin szerdán bejelentette. A közelgő Artemis 1 küldetés részeként egy Amazon Echo okosotthon-asszisztenst küld az űrbe. Az űrhajósok természetesen nem a másnapi időjárást vagy a kedvenc számaikat fogják megkérdezni Alexától.

Hanem azt fogják megvizsgálni, hogyan lehetne a kereskedelmi forgalomban kapható hangfelismerő technológiát a legénység támogatására használni a jövőbeli küldetések során.

NASA az Amazon NASA artemis

A Callisto elnevezésű projekt az Amazon és a Cisco közötti partnerség eredménye, amelynek célja annak demonstrálása, hogy az Alexa és a Cisco Webex telekonferenciaplatformja hogyan használható erre a célra a jövőben.

A SpaceNews beszámolója idézi a Lockheed Martin kereskedelmi polgári űrstratégiáért felelős igazgatóját, aki szerint néhány egyedülálló emberi interfész-technológiával próbálják könnyebbé, biztonságosabbá és hatékonyabbá tenni az űrhajósok munkáját.

A Lockheed ambiciózus tervei szerint az Amazon alexa és a Cisco megoldásai a legegyszerűbb feladatoktól kezdve a szó szerinti rakétatudományig mindenben képesek lesznek segíteni az embereket. Például a legénység tagjai hozzáférhetnek a repülési útvonalakra vonatkozó kulcsfontosságú adatokhoz, sőt, hangutasításokkal akár az űrhajók vezérlését is megváltoztathatják. A SpaceNews szerint a Callisto hasznos terhelésével az űrhajósok már csak annyit tudnak kiáltani, hogy „Alexa, mi az átlagos hőmérséklet az akkumulátorokban és mi a csúcshőmérséklet”, és a rendszer elvégzi helyettük az adatfeldolgozást.

NASA az Amazon NASA artemis

NASA artemis Alexa az űrből

Érdemes megjegyezni, hogy maga az nasa Artemis 1 továbbra is pilóta nélküli küldetés lesz. Valójában nem lesz senki a fedélzeten, aki tesztelhetné a Callisto hangvezérlését. Ehelyett egy „virtuális legénység” ad majd parancsokat a mesterséges intelligenciának. A repülés közben teszteljék, hogyan és miként használható más fejlesztésekben, például az Orion űrhajóban, a Gateway holdi űrállomáson, roverekben és számos más alkalmazásban.

Ennyiben tehát a Callisto inkább reklám, mint tényleges haszon, de az első lépés lehet a hangvezérelt űreszközök felé.

Az új technológia egyik kulcsszerepe az lenne NASA artemis

Az űrhajósok hozzáférhessenek az űreszközök telemetriai adataihoz és elemezhessék azokat. A cikk szerint igaz, hogy ezen a területen is fuldokolnak az adatokban, bár nem mindig férnek hozzá minden szükséges információhoz. A Callisto természetesen képes vezérelni a világítást és a kijelzőket az űrhajó belsejében, de képes diagnosztikai teszteket futtatni az űrhajó rendszerein. Webexen keresztül adatokat cserélni, és támogatja a földi csapatokkal való whiteboardos együttműködést.

NASA az Amazon NASA artemis

A Callisto az amazon Alexa fogyasztói változatát használja, és az Amazon alexa mérnökei a Lockheed Martinnal és a Ciscóval együtt dolgoztak azon, hogy a rendszer jól működjön. NASA artemis alexa a kihívásokkal teli környezetben, a korlátozott internet-hozzáféréstől kezdve az Orion-kapszulában uralkodó egyedi akusztikáig. A szimulátorokban végzett kiterjedt tesztek után a projektcsapat úgy véli, hogy a Callisto készen áll az űrben való használatra.

Érdekes módon az Alexa fejlesztését

állítólag kezdettől fogva a Star Trek sci-fi sorozat hangvezérlő rendszere inspirálta. Így a kör akkor lenne teljes, ha az Amazon terméke egy valódi űrhajóban is megjelenne.

LEGYEN A TE HÁZAD A LEGOKOSABB

WEBSHOP

KLIMA SZERELÉS kattints a linkre.

Előző rész a hangparancsoknak